Počet dovolenkárov
Vyberte dátum príchodu a odchodu
Hľadať

9 dôvodov prečo treba navštíviť Maldivy

1. časť: Malé namiesto Malle (Mallorka)

Dovolenka na Maldivách je drahá, ale pekná. Predovšetkým, keď sa pozeráme tiež pod vodu. Návšteva na ostrovnom svete.

Miesto v lóži: Príchod s hydroplánom je vzrušujúci, zhora vidíme tucty ostrovov.

Priznávame: Existujú dovolenkové destinácie, ktoré ponúkajú viac kultúry, pamätihodností a variácií. Avšak, kto letí na Maldivy, robí to hlavne presne preto, lebo okrem jedného malého ostrova s veľa pieskom a ešte viac vodou existuje sotva niečo, čo by mohlo rušiť oddych. V ďalšom uvedieme – celkom subjektívne – dôvody pre dovolenku na Maldivách:

1.  Pretože už príchod je zážitok

Až po medzinárodné letisko v Malé je ešte všetko tak, ako to poznáme z diaľkového letu. Avšak, kde potom normálne čaká kyvadlový autobus na cestu do hotela, sú na Maldivách dve zvláštne cesty, ako sa dostať k hotelovému ostrovu.

Príchod

Priame lety na Maldivy z Nemecka boli dlhú dobu len na lietadlách Condor. Airline lieta do Malé v zime trikrát týždenne z Frankfurtu, v lete jedenkrát. Od decembra obsluhuje tiež Lufthansa tieto lety dvakrát týždenne. Alternatívou je prestupný let s Golf-Carrier ako Emirates.

Pristávacou dráhou je prirodzene more, “letiskové terminály” tvoria vždy pár zviazaných drevených paliet. Pilot vyloží batožinu a náhle stojíte uprostred mora na kývajúcom sa drevenom ostrove. “Vítajte na atole Baa” je napísané na drevenom štíte. Nadmorská výška: 0 metrov. Obyvateľstvo: šťastné. Lepšie predpoklady na dovolenku vlastne neexistujú. Kto trpí bolesťami chrbta mal by sa rýchločlnom skôr vyhnúť. Toto platí prinajmenšom, keď je veterno a vlny bičujú Indický oceán. Posádke to samozrejme nevadí, plnou rýchlosťou sa ženie po vode. Opäť a opäť naráža čln na vlny. Pre prípad, že niekto dostane morskú chorobu, sú pripravené papierové sáčky.

Ubytovanie

Na Maldivách sa turisticky využíva okolo 100 ostrovov – sú hotelmi. Väčšinou je na jednom ostrove iba jeden rezort. Mnoho hotelov patrí k najlepším na svete a sú podľa toho extrémne drahé. Priaznivejšie sú ubytovacie zariadenia na ostrovoch pre domácich. Tieto sú značne lacnejšie, ponúkajú však aj značne menej komfortu.

Časový posun

V zime je časový rozdiel štyri hodiny, v lete tri. V niektorých rezortoch je časový rozdiel päť (v zime) resp. štyri hodiny (v lete).

Mena

Na Maldivách sa platí s MaldivskýmiRufiaami. Avšak s touto menou prichádza do styku iba málo turistov. Na hotelových ostrovoch sú v podstate všetky ceny udávané US-dolároch. Na konci cesty dostanete potom účet, ktorý zaplatíte kreditnou kartou. Ruffiaa potrebujete nanajvýš, keď plánujete návštevu hlavného mesta Malé.

Informácie

Turistická kancelária Maldív, c / o Kaus Media Services Sophienstraße 6, 30159 Hannover (Tel.: 0511/89 98 90 22, E-Mail: germany.pr@visitmaldives.com , www.visitmaldives.de).

2. časť: Pretože môžete šnorchlovať s mantou

Až do deväť metrov rozpätia dosahujú manty. Pre šnorchlerov sú úplne bezpečne.
 
Maldivy sú rajom pre potápačom a šnorchlerov, to je široko-ďaleko známe. Celkom zvláštny zážitok však umožňuje hotel “Four Seasons Landaa Giraavaru” na atole Baa. “Manta na zavolanie” je uvedené v ponuke. Akonáhle tým biológov objaví mantu, alarmujú sa hoteloví hostia špeciálnym telefónom, ktorý so sebou nosia v plastovom vrecúšku. Potom sa ide na člne von k miestu, kde biológovia uzreli zvieratá.
Všetky oči sa nasmerujú na vodu. Budeme mať šťastie alebo  už manty odplávali? Za pár minút príde vodič loďky: Mali sme smolu. Druhý pokus na inom mieste. Tentokrát skočí sprievodca do vody, krátko nato znak: “Áno, ja som jednu videl”. Na palube člnu je horúčkovitý zhon: všetci si naťahujú plutvy a prikladajú šnorchle.
Sotva je skupina vo vode, vynorí sa manta. Okolo dva metre pod šnorchlermi vznáša sa majestátne cez vodu. Zrejme nemá žiaden strach pred viac ako dvoma tuctami plutiev, osmeľuje sa stále bližšie k nim. Vynoria sa ďalšie manty, nakoniec ich je päť alebo šesť. 45 minút je skupina vo vode, sotva niekomu sa chce ísť späť do člna. Iba slnko, ktoré stále silnejšie páli na chrbte, súri konečne k plavbe späť.

3. časť: Pretože dostanete hodinu darom

Obľúbený motív

V “Anantara Dighu” stojí uprostred vody hojdacia sieť.
 
Obvykle je časový rozdiel medzi Nemeckom a Maldivami v lete tri hodiny. Avšak tak presne to na Maldivách nikto neberie: jednotlivé rezorty sa môžu slobodne rozhodnúť, či by mali využívať iný čas hodín. Mnohé to aj využívajú.
 
Napríklad “Four Seasons” nastavila hodiny o jednu hodinu dozadu. “Normálne svitá o šiestej hodine ráno a o 18. hodine nastáva tma”, vysvetľuje riaditeľ hotela Frank Wesselhoefft. “O šiestej hodine sa však takmer nikto nezobudí a 18 hodín je relatívne skoro.” Aj v “Anantara Dhigu” bol zavedený časový rozdiel o jednu hodinu skôr ako v Malé. Avšak toto bolo opäť zrušené, keď majiteľ hotela jedného dňa vzhľadom na rozdielny čas zmeškal svoj let v Malé.

4. časť: Pretože dokonca aj dážď poteší

Neobvyklý príchod

Na letisku v Malé stoja v daždi hydroplány pripravené pre dovolenkárov.
Obvykle trvá obdobie dažďov na Maldivách do konca septembra, ale aj v októbri môže občas pršať. Avšak to nemá skoro žiaden vplyv. Je extrémne uvoľňujúce sedieť pod strechou na verande pred svojou vilou a počúvať ako na strechu padá dážď. Vonku sa dá sedieť však vždy, teplo je predsa v každom ročnom období. Negatívny vedľajší efekt: vlhkosť vzduchu je extrémne vysoká.  Kuriózne na okraj: v noci sa vždy zapotia okná vo vile zvonku, pretože vnútorné priestory sú klimatizované a podľa toho sú značne chladnejšie.5. časť: Pretože človek môže uvoľnene bežať okolo ostrova.

Jedenkrát okolo celého ostrova

Prechádzka okolo celého rezortu «Anantara Dighu» netrvá ani polhodinu.
To nie je príliš namáhavé a netrvá obzvlášť dlho. Ale napriek tomu neexistuje sotva niečo krajšie, ako raz ísť okolo celého ostrova na prechádzku. Väčšinou začneme priamo pred domovými dverami, zriedka ďalej ako desať metrov od pláže. Topánky môžeme tak či tak nechať doma. Korálový piesok síce trochu pichá, ale najneskoršie, keď voda omyje nohy, je to zabudnuté.

6. časť: Pretože západ slnka je krajší než na poštových pohľadniciach

Čistý gýč

Západy slnka na Maldivách, ako tu v “Anantara Veli”, sú jednoducho neskutočné.
Znie to síce gýčovo, ale západ slnka na Maldivách je jednoducho ako vo sne. Pretože Maldivy ležia v blízkosti rovníka, zapadá slnko väčšinou okolo 18 hodiny a pričaruje k tomu celú farebnú paletu červených a oranžových tónov na nebi. K tomu sedieť v mori, ľahký šum vĺn, čo potrebujeme viac? Hojdacia sieť uprostred mora, napríklad! Žiaden problém: v “Anantara Dhigu” nájde dovolenkár aj toto.

7. časť: Pretože tu je čistý luxus

Čistý luxus

Obrovské vily a samozrejme bazén priamo pred domovými dverami
– toto ponúka «Four Seasons Landaa Giraavaru».
Medzičasom sú na Maldivách síce aj jednoduché ubytovne a trojhviezdičkové hotely, ale krajina je a zostane predovšetkým luxusná destinácia. Jedna noc stojí niekedy aj 1800 eur.
Za to dostanete štylistickú plážovú vilu s kúpeľňou, ktorá je dvakrát tak veľká ako v mnohých iných hoteloch celá izba. A samozrejme sa hosťovi odčíta z pier každé želanie. Krátke stlačenie gombíka a už stojí pred dverami Golfcaddy, ktorý zavezie hosťa do hotela. Na vani leží prirodzene špeciálny zošit, ktorého strany sú vodotesné, výbava pre šnorchlerov je tak či tak v cene, aj pri najkratšej ceste loďou sa podávajú ľadové osviežujúce uteráky a nápoje.

8. časť: Pretože je tu veľmi dobrá wellness ponuka

Čisté uvoľnenie

Wellness je zapísaný v rezortoch Maldív veľkými písmenami.
Deň plného uvoľnenia môže vyzerať nasledovne: 8.00 hod.: joga-cvičenie priamo v pavilóne u mora. 11.00 hod.: rozhovor s lekárom Ayurvedy, ktorý sa pokúša zistiť, ktoré energie  v človeku väzia a potom napr. vyberie na mieru olejovú masáž. 14.00 hod.: poldruha hodiny sa nechať premiesiť s individuálne namiešaným masážnym olejom, k tomu z hudobného jedálnička vyhľadaná muzika v pozadí. 16.00 hod.: meditácia na pláži. Sotva existuje hlbšie uvoľnenie.

9. časť: Pretože rodiny s deťmi sa môžu skutočne uvoľniť

Malé surfovacie hviezdy

Aj deti si prídu na Maldivách na svoje.
Samozrejme trvá let do Malé dlhšie ako do Malle a mnohé hotely sú značne drahšie. Avšak Maldivy sú aj pre deti zážitkom – aj keď ich menej zaujímajú pitoreskné západy slnka alebo wellnes liečba.
Ale kde inde môžu tie malé tak jednoducho a výborne šnorchlovať? Len pár krokov do vody, a už je človek uprostred kŕdľa rýb. Na pozeranie šašovských rýb tu nemusíte do akvária alebo do kina “Nájdite Nema”. Na viacerých ostrovoch existujú medzičasom tiež detské kluby, niekedy bývajú a jedia deti bezplatne, niektoré ostrovy majú aj svojho lekára.